BÖLÜMÜN KURULUŞU

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 1993 yılında kurulmuştur. İkili öğretim yapan bölümümüz her yıl ortalama  Normal Öğretime 70, İkinci Öğretime 70 toplam 140 lisans öğrencisi almaktadır. Bölümümüz 1997 yılında ilk mezunlarını vermiştir. Bölümümüzde Yeni Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Dili, Eski Türk Dili ve Türk Halk Edebiyatı olmak üzere toplam beş ana bilim dalı bulunmaktadır. 

BÖLÜMÜN AMAÇLARI

Yaklaşık olarak iki bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Türk dili ve edebiyatı, şu anda 11 milyon kilometrekare alan içerisinde konuşulan Türk dili ile, oldukça zengin bir bilgi, sanat ve kültür birikimine sahiptir. Bu noktadan hareketle bölümümüz, Türk dilinin ve bu dille hayat bulmuş olan Türk edebiyatının her türlü birikimini ilmî metotlar kullanarak inceleme, değerlendirme, gelişimini tespit etme; türlerini, şahsiyetlerini ve eserlerini tanıma ve tanıtmaya yönelik öğretim vererek, sahasında uzman bireyler yetiştirme ideali doğrultusunda faaliyet göstermektedir.

ÖĞRENİM DURUMU

Bölümümüz dört yıllık lisans programı uygulamaktadır. Ayrıca, AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ile koordineli olarak, Bölüm öğretim üyelerinin katkılarıyla yüksek lisans programı öğretimi verilmektedir. “Türk Dili ve Edebiyatı” ana bilim dalında çalışmalarını sürdüren bölümümüz, 2 Profesör, 3 Doçent, 4 Doktor Öğretim Üyesi, 4 Araştırma Görevlisi olmak üzere 13 Öğretim elemanından oluşmaktadır.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜNÜ BİTİREN ÖĞRENCİLERİN İŞ İMKANLARI

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz “Türk Dil Bilimcisi” sıfatı ile radyo, televizyon ve gazetelerde metin yazarlığı yapabilirler, metin düzeltmeni olabilirler, devlet arşivlerinde çalışabilirler, üniversitelerde öğretim elemanı olabilirler, yayın evlerinde editörlük yapabilirler. Bunun dışında “formasyon” eğitimi aldıkları takdirde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında ve özel okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev alabilirler.

14 Ocak 2020, Salı 1330 kez görüntülendi